Napełniaj zawsze w rękawicach, które są częścią zestawu do napełniania. Kasetę podczas napełniania umieść w wycięciu pudełka zestawu do napełniania lub na jakimś podkładzie, na przykład gazecie.

Technologia druku
Drukarki atramentowe wykorzystują dwie różne technologie druku – termiczną (stosuje HP, Canon i większość producentów) oraz piezoelektryczną (stosuje Epson).
1) Technologia termiczna
W termicznej drukarce atramentowej małe grzałki wytwarzają ciepło, które nagrzewa atrament do temperatury wrzenia. Podczas wrzenia tworzy się pęcherzyk. Jak pęcherzyk zwiększa się, część atramentu jest wypychana z dyszy na papier, gdzie tworzy punkt drukowy, po czym pęcherzyk pęka. To wytwarza podciśnienie, które wciąga dalszy atrament z kasety do głowicy drukowej.
2) Technologia piezoelektryczna
Ta technologia wykorzystuje kryształy piezoelektryczne. Kryształ znajduje się nad każdą dyszą. Kryształ jest poddawany działaniu małego ładunku elektrycznego, co powoduje jego deformację. Kiedy kryształ deformuje się w stronę dyszy, wypycha małą ilość atramentu, która wytryskuje z dyszy na papier. Kiedy kryształ deformuje się w stronę przeciwną do dyszy, zasysa z kasety nowy atrament, który zastępuje zużyty.
Stosowane konstrukcje
Drukarki atramentowe wykorzystują w zasadzie dwie różne konstrukcje – pierwsza wykorzystuje do druku tzw. kasety drukowe, w których głowica drukowa i zasobnik atramentu tworzą jedną całość (stosowane np. w większości drukarek HP i niektórych drukarkach Canon). Druga konstrukcja wykorzystuje oddzielne, stacjonarne głowice drukowe w drukarce i wymienne zasobniki atramentu (stosowane w drukarkach Epson i niektórych drukarkach Canon i HP).
1) Kaseta drukowa i co dzieje się podczas napełniania
Kaseta drukowa jest wymienną częścią drukarki atramentowej. Zawiera jeden lub więcej oddzielnych zasobników atramentu, styki elektroniczne, układ scalony, który komunikuje się z drukarką, płytkę z dyszami i, w zależności od typu, grzałki lub kryształy piezoelektryczne. Atrament jest absorbowany w zasobniku zazwyczaj w mikroporowatej masie, z której roboczy zasobnik atramentu jest stopniowo dopełniany przez sitko filtracyjne. Służy on do zaopatrywania dysz w atrament podczas drukowania. Jeżeli atrament jest zużyty, można go wielokrotnie napełniać przez otwór do napełniania do mikroporowatej masy i w ten sposób kilkakrotnie wydłużyć żywotność całej głowicy drukowej. Dolewając atramentu do głowicy drukowej wstrzykujemy przez otwór do napełniania brakujący atrament do mikroporowatej masy wewnątrz kasety drukowej. W niektórych starszych drukarkach HP stosowane są kasety drukowe, w których wewnątrz zamiast mikroporowatej masy znajduje się zbiorniczek z mechanizmem podciśnieniowym zapewniającym płynne doprowadzanie atramentu do dysz i jednocześnie zapobiegającym niekontrolowanemu wyciekaniu atramentu.
2) Zasobnik atramentu i co się dzieje podczas napełniania
Zasobnik atramentu także jest wymienną częścią drukarki atramentowej, która jednak zawiera sam atrament i posiada otwór przepustowy, którym atrament dostaje się do drukarki. Atrament jest w zasobniku absorbowany tylko w mikroporowatej masie lub, dla zwiększenia pojemności, zasobnik jest podzielony na przestrzeń z mikroporowatą masą, z której drukarka jest zaopatrywana w atrament oraz przestrzeń tylko z atramentem. Z niej potrzebna ilość atramentu stopniowo wsiąka do mikroporowatej masy. Podczas napełniania atramentem kasety drukowej po prostu wstrzykujemy przez otwór do napełniania brakujący atrament do mikroporowatej masy, ew. do przestrzeni z atramentem wewnątrz zasobnika atramentu. Po napełnieniu zasobnika atramentu jest konieczne dobre uszczelnienie otworu do napełniania, w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do niekontrolowanego wyciekania atramentu.

[X]
Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.