Kasety, zasobniki, głowice

Sposób drukowania poszczególnych drukarek wyraźnie się różni konstrukcyjnie.
W niektórych drukarkach dysze są umieszczone na GŁOWICY DRUKOWEJ, która jest skonstruowana tak, aby wytrzymała przez całą żywotność drukarki. Ta głowica drukowa zasysa atrament do drukowania z ZASOBNIKÓW ATRAMENTU, które po skończeniu się atramentu wymienia się na nowe lub regeneruje.
GŁOWICE DRUKOWE można jeszcze podzielić na te, które:
• drukują tylko jednym konkretnym kolorem; wtedy drukarka posiada tyle głowic drukowych, ilu kolorów używa do druku (niektóre drukarki HP)
• głowice drukowe, które drukują dwoma kolorami (niektóre drukarki HP)
• głowice drukowe, które drukują tyloma kolorami, ile jest w drukarce zasobników z atramentem (HP, CANON, EPSON, BROTHER) – niektóre drukarki wykorzystują nawet dziewięć kolorów atramentu i jego odcieni.
Te głowice drukowe można następnie podzielić na
• wymienne głowice drukowe – można je w razie uszkodzenia samodzielnie w prosty sposób wymienić
• tiskové hlavy, které jsou přímo součástí tiskárny a jejich výměnu může provádět pouze odborný servis; to se týká hlavně tiskáren EPSON, BROTHER a některých tiskáren HP. Wadą tej konstrukcji jest to, że cena, którą zapłacisz za wymianę, może sięgać ceny nabycia drukarki.
Głowice drukowe dzielimy następnie na:
• głowice, do których zasobniki z atramentem mocuje się bezpośrednio do głowicy i głowica wozi go ze sobą i zasysa z nich atrament (HP, EPSON, CANON)
• głowice, które z zasobnikami są połączone wężykami. W tym przypadku są zasobniki atramentowe tak zwane stacjonarne (pozostają w jednym miejscu), a w drukarce jeździ tylko głowica, która z zasobnika zasysa atrament (BROTHER)
• następna wersja to taka, w której zasobniki z atramentem są również stacjonarne, ale głowica nie jest z nimi w żaden sposób połączona. Częścią głowicy jest bowiem mały zasobniczek atramentu (ok. 3 ml) i po wyczerpaniu tego atramentu głowica zajeżdża pod stacjonarny zasobnik i zasysa z niego do swojego zasobnika nowy atrament i kontynuuje drukowanie (HP)
Następną wersją konstrukcji drukarek jest wariant, gdzie w drukarce umieszczono tylko wózek ze stykami. Do niego są instalowane KASETY DRUKOWE . Kasety drukowe są to głowice drukowe i zasobniki atramentu w jednym. To znaczy, że zawierają atrament, a ich częścią są też dysze (HP, CANON, LEXMARK). Jeżeli w głowicy drukowej skończy się atrament, można go łatwo dolać lub wymienić głowicę na nową.
• Kasety drukowe, oczywiście, różnią się sposobem, w jaki jest w nich przechowywany atrament.
• Najbardziej rozpowszechnione są kasety, w których atrament jest wsiąknięty do tak zwanej porowatej masy, następną wersją są kasety, w których atrament jest przechowywany w pustej komorze lub woreczku.
Zaletą kasety drukowej jest to, że jeżeli dojdzie do jej uszkodzenia, łatwo można ją wymienić na inną oryginalną lub kompatybilną kasetę, którą można następnie regenerować, dopóki jakość druku będzie zadowalająca.
Konstrukcje zasobników z atramentem.
• Zasobniki z atramentem różnią się tam, w jaki sposób atrament z nich dostaje się do głowicy drukowej. Czy w nich atrament stopniowo dopływa do głowicy drukowej, czy też głowice drukowe jednorazowo zasysają z nich atrament.
• Następne różnice w konstrukcji polegają na tym, czy atrament jest przechowywany w pustej komorze zasobnika (HP, EPSON, BROTHER), czy też zasobnik jest wypełniony porowatą masą, do której atrament wsiąka (HP, CANON).
• W niektórych zasobnikach spotykamy się z kombinacją podanych powyżej wersji. Zasobnik z atramentem jest podzielony na dwie części – pierwszą częścią jest komora, w której jest atrament, który następnie dopływa do dysz przez drugą część zasobnika, która jest wypełniona porowatą masą (CANON)

[X]
Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.