Do czego służy układ scalony w kasecie drukowej?

Nowsze drukarki posiadają elektronikę, która zapewnia różne funkcje. Kasety drukowe i zasobniki atramentu posiadają układ scalony, który zapewnia wzajemną komunikację kasety i drukarki. Dzięki temu potrafią rozpoznać, czy w drukarce znajduje się czy też nie prawidłowa kaseta drukowa oraz np. śledzi poziom atramentu w zasobniku lub kasecie.
Funkcje układu scalonego są różne w zależności od producenta drukarki.
• Najbardziej rozpowszechniony system (stosowany przez producentów HP, CANON, BROTHER, LEXMARK) polega na tym, że drukarka tylko zwraca uwagę na to, że atrament się skończył i oczekuje potwierdzenia od użytkownika, że ten otrzymał tę informację, przez naciśnięcie przycisku „KONTYNUUJ“ na drukarce. Następnie kontynuują drukowanie z napełnioną kasetą, przestają jedynie śledzić stan atramentu w kasecie lub w zasobniku. Funkcja śledzenia poziomu automatycznie włączy się po włożeniu nowego zasobnika lub kasety.
• Następny system (EPSON) wykorzystuje układy scalone na zasobnikach do śledzenia poziomu atramentu. W rzeczywistości jednak układy scalone nie śledzą rzeczywistego poziomu atramentu w zasobniku, ale liczbę kropli, które głowica drukowa wytworzy, a po osiągnięciu określonej liczby kropli drukarka wstrzyma drukowanie z tym zasobnikiem, który uważa za pusty, na podstawie informacji z układu scalonego. Z takimi kasetami nie można po napełnieniu drukować, są one trwale zablokowane układem scalonym.
• Niektóre kasety drukarek laserowych posiadają też układy śledzące stan kasety, więc po wypisaniu niemożliwe jest dalsze drukowanie lub przed każdym drukowaniem zwracają uwagę komunikatem błędu, że kaseta jest pusta i żądają do potwierdzenia zamiaru drukowania. Do tych kaset w komplecie jest też dołączony układ scalony, który trzeba włożyć na miejsce oryginalnego, a kaseta zacznie zachowywać się tak jakby była nowa.
Tanie nieoryginalne kasety nie posiadają układów scalonych. Jeżeli kupisz taką kasetę, konieczne jest wyjęcie oryginalnego układu scalonego z kasety i nalepienie go na nową, nieoryginalną kasetę. W ten sposób zapewnić można rozpoznanie kasety przez drukarkę i działanie takie, jak z oryginalną częścią.

[X]
Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.