Dlaczego zasobniki atramentowe, kasety drukowe i z tonerem można napełniać tylko kilka razy, a potem trzeba je wymienić.

Istnieje kilka powodów. Głównym z nich jest ten, że producenci drukarek nie popierają napełniania kaset, dlatego starają się maksymalnie ograniczyć żywotność kaset i ich mechanicznych części. Według ich zaleceń kasetę należy wymienić na nową, najlepiej oryginalną.
Ograniczenie żywotności nie jest takie łatwe. Producent musi zapewnić, aby z kasety został zużyty cały atrament lub toner, w przeciwnym wypadku każdy użytkownik miałby prawo do reklamacji kasety, która przestała drukować w terminie gwarancji i nie wydrukowała tylu stron, ile deklaruje producent Wydajność kaset atramentowych, wydajność kaset z tonerem .Z tego powodu producent musi, chcąc nie chcąc, zapewnić dłuższą żywotność kasety. Kaseta zatem może działać nawet po 10 napełnieniach.
Wyjątkiem są drukarki atramentowe EPSON, które śledzą stan atramentu za pomocą elektroniki na zasobnikach. Układy scalone nie śledzą rzeczywistego poziomu atramentu w zasobniku, ale liczbę kropli, które głowica drukowa wytworzy i po osiągnięciu określonej liczby kropli drukarka wstrzyma drukowanie z tym zasobnikiem, który uważa za pusty, na podstawie informacji z układu scalonego.
System ten stosują też inni producenci (HP, CANON, BROTHER, LEXMARK) w swoich nowszych typach drukarek. Owszem te drukarki tylko zwracają uwagę na to, że atrament się skończył i oczekują od użytkownika potwierdzenia otrzymania tej informacji naciśnięciem przycisku „KONTYNUUJ“ na drukarce. Następnie kontynuują drukowanie z napełnioną kasetą, przestają jedynie śledzić stan atramentu w kasecie lub w zasobniku. Funkcja ta automatycznie włączy się po włożeniu nowego zasobnika lub kasety.
Niestety, są czynniki, które pomimo tego wpływają na żywotność kaset i zasobników. Jest to przede wszystkim jakość masy porowatej w przypadku druku atramentowego, kiedy masa ta po kilkukrotnym zużyciu atramentu i ponownym napełnieniu degraduje się i nie jest już w stanie wchłaniać atramentu. Również jakość kaset drukowych nie jest taka, jak w przypadku głowic drukowych, dlatego z czasem dochodzi do uszkodzenia obwodów lub dysz. Kasety HP, Canon, Lexmark.
W przypadku kaset z tonerem na żywotność ma wpływ głównie to, jak długo wytrzyma bęben światłoczuły, zgarniacze i kiedy dojdzie do napełnienia pojemnika na zużyty toner. Opis kasety LASER
Niektóre kasety posiadają też układy śledzące stan kasety, więc po wypisaniu niemożliwe jest dalsze drukowanie lub przed każdym drukowaniem zwracają uwagę komunikatem błędu, że kaseta jest pusta i żądają do potwierdzenia zamiaru drukowania. Do tych kaset w komplecie jest też dołączony układ scalony, który trzeba włożyć na miejsce oryginalnego, a kaseta zacznie zachowywać się tak jakby była nowa.

[X]
Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.