Co mam robić, kiedy głowica zaschnie i jak temu zapobiegać.
Zaschnięciu dysz kasety drukowej lub głowicy z dyszami najlepiej zapobiegać w taki sposób, żeby pomimo nieużywania drukarki, została ona uruchomiona co najmniej raz na 14 dni w trybie drukowania „strony próbnej „ lub przynajmniej włączona. Drukarka bowiem po każdym włączeniu sama uruchamia czyszczenie dysz.
Jeżeli wiesz, że nie będziesz dłuższy czas używać drukarki (urlop, pobyt za granicą itd.) i nie będziesz mógł wykonać tych zalecanych czynności, możesz kasety drukowe lub głowicę drukową wyjąć z drukarki i schować w jakimś pudełku do lodówki. Nie układaj jej jednak w torebkach polietylenowych lub mikrotenowych. Torebka przylgnie do dysz, atrament zacznie wypływać w wyniku dyfuzji kapilarowej i wycieknie do torebki lub, w przypadku kaset kolorowych, kolory zmieszają się przez dysze i kaseta nie będzie nadwała się do użytku.
Jeżeli podejrzewasz, że dysze kasety drukowej są zaschnięte (to sprawdzisz przykładając do dysz papierową chusteczkę – nie pojawią się na niej plamy od atramentu, z drukarki wychodzą czyste kartki lub druk nie jest prawidłowy), użyj roztworu czyszczącego z zestawu do napełniania. Jeżeli nie masz zestawu do napełniania, możesz samemu kupić roztwór oznaczony CK4000. Kroplę roztworu nanieś na dysze, pozwól mu działać przez 5 minut, a następnie odessij zanieczyszczenia przyrządem do odsysania (jest częścią zestawu) według instrukcji. Jeżeli nie masz przyrządu, opuść ten krok. Kasetę drukową włóż do drukarki i uruchom w komputerze” czyszczenie kasety drukowej”.
Jeżeli nawet teraz nie będziesz zadowolony z jakości druku, możesz tę procedurę powtórzyć, wydłużając działanie roztworu nawet na noc. Zamiast roztworu można też użyć pary. Na dysze działać przez czas jednej minuty parą – im wyższe będzie jej ciśnienie, tym lepiej – następnie odessać zanieczyszczenia przyrządem do odsysania (jest częścią zestawu) według instrukcji. Jeżeli nie masz przyrządu, opuść ten krok. Kasetę drukową włóż do drukarki i uruchom w komputerze „czyszczenie kasety drukowej”. Jeżeli nawet teraz nie uda się „rozpisać” kasety, niestety trzeba ją wymienić. Czyszczenie ultradźwiękiem nie jest wskazane. Dochodzi bowiem do tego, że ultradźwięk rozbija osady wewnątrz kasety drukowej i powoduje ich ponowne osiadanie dyszach i ich zatkanie.
Więcej pytań i odpowiedzi w zakładce FAQ. Zapraszamy!